Mladá kamera Uničov 2023 – 49. ročník filmařské soutěže autorů do 30 let

Městské kino v Uničově se ve dnech 17. a 18. března stane dějištěm 49. ročníku Mladé kamery, tradičního setkání mladých filmařů z České republiky i ze zahraničí. Hlavní součástí festivalu je soutěžní přehlídka filmové tvorby autorů mladších 30 let, v níž se divákům a porotcům představí také sedm zahraničních snímků. 

O účast v soutěži letos bojovalo plných 184 filmů. Podobně jako v minulých letech i letos celková délka přihlášených filmů přesáhla časové možnosti festivalu, a proto jich do vlastní soutěže bylo zařazeno „jen“ symbolických 49. I tak bude celkový promítací čas dosahovat téměř osmi hodin.  

Nejpočetněji jsou v soutěži zastoupeny hrané filmy, jichž bude soutěžit celkem 21. Jejich tematické zaměření je značně různorodé, najdeme mezi nimi absurdní či groteskní příběhy, ale i psychologická dramata, někteří filmaři vycházejí z literárních předloh, jiní zpracovávají aktuální společensky závažná témata. Samostatná kategorie bude určena jedenácti animovaným filmům – diváci se opět mohou těšit na anekdotické miniatury, vedle nich však tato kategorie přinese i snímky závažnějšího charakteru. Třetí soutěžní kategorii budou tvořit filmy dokumentární, experimentální či hudební. Sedm soutěžních snímků má zahraniční provenienci.

O ocenění nejlepších filmů bude rozhodovat odborná porota. Letos poprvé v ní zasednou hned tři ženy: Veronika Hanáková, absolventka filmové vědy na FFUK, která v současné době tvoří filmovou dramaturgii pro pražský Kampus Hybernská, Alexandra Plakhova, studentka filmové vědy na FFMU, a její oborová kolegyně Dana Licehamrová, jež mj. píše pro kulturní čtrnáctideník A2. Čtvrtým porotcem se stane Martin Müller, režisér – dokumentarista a vedoucí Audiovizuální produkce UP Olomouc. Ani v tomto roce nebude v porotě Mladé kamery chybět Martin Čihák, pedagog FAMU. Návštěvníkům i soutěžícím bude v době festivalu k dispozici jako konzultant režisér a motion designer Lukáš Veverka.

Slavnostní zahájení devětačtyřicáté Mladé kamery proběhne v pátek 17. března v 17 hodin v uničovském kině Družba. Až do půlnoci budou probíhat soutěžní projekce doplněné diskusemi s porotci a ve stejném duchu bude soutěž pokračovat i v sobotu 18. března. Po ukončení soutěže bude v sobotu odpoledne pro účastníky festivalu připraven workshop Rukodělný film. Současně bude od 15 hodin promítnuto experimentální filmové drama áB-C-DéF-G-HCHíJONESTOWN a od 17 hodin dokument Martina Müllera Černí Češi. Diváci se mohou těšit i na besedu s režisérem a dalšími tvůrci. Slavnostní předání cen nejlepším filmařům a projekce vítězného filmu proběhne v sobotu 18. března v 19 hodin.Celou akci poté uzavře tradiční Afterparty na Čtverce, jež bude mít na programu také koncert projektu Leto s Monikou písničkářky a skladatelky Moniky Omerzu Midriakové.

Vojtěch Janoušek, ředitel MK 2023